czwartek,
21 lutego 2019.
Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta


[ 2007-07-04 13:07:56 ]


W fabryce, której nazwę zmienił Schindler na „Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych”, pracę znalazło około 1300 Żydów. Pracując tam w niewolniczych warunkach, produkowali najpierw naczynia emaliowane a potem amunicję. Po likwidacji Getta Krakowskiego Schindler rozpoczął aktywną ochronę robotników Żydowskich, ratując ich od pewnej śmierci w którymś z obozów koncentracyjnych. W 1944 roku, kiedy do Krakowa zbliżała się Armia Czerwona, Schindler przeniósł swoich pracowników do fabryki w Brunnlitz (obecnie Czechy). Pod koniec wojny Schindler wyemigrował do Argentyny, potem zaś wrócił do Niemiec.
W 1946 roku na terenie fabryki umieszczono państwowe przedsiębiorstwo Zakłady Elektroniczne Unitra-Telpod, które produkowało podzespoły do urządzeń elektronicznych. Przedsiębiorstwo, które przetrwało transformację ustrojową, upadło jednak ostatecznie w 2002 roku.
Obecnie na terenie Fabryki znajduje się Muzeum Miejsca, a w dawnych halach na ulicy Lipowej, swoje siedziby ma kilka młodych krakowskich firm.

Copyright 1999-2006 KGM. Wszystkie prawa zastrzeżone